Please inform me as soon as the product is available again.
- Completely brass
- With high quality ceramic cartridge
- With long spout
€199.00 *
Prices incl. VAT plus shipping costs
not in stock, can be ordered
can be ordered
- Order number: 63072
Elegant, timeless, robust, so you could describe in a few words the characteristics of this brass... more
Elegant, timeless, robust, so you could describe in a few words the characteristics of this brass faucet. With ceramic cartridge completely set in brass, it is superior to the quality of many a household faucet. If necessary, the ceramic cartridge can be replaced without removing the faucet. The fine regulation for temperature and water flow makes it extremely economical in water consumption. The switch is completely waterproof (IP 67).
Further specifications:
- Plate thickness max. 40 mm
- 1 single lever mixer
| Discharge height: | 155 mm |
| Outlet length: | 215 mm |
| Rotation range: | 360 ° |
| connection: | Kupferrohranschluss für 10 mm Schlauch |
| Hose length : | 60 cm |
| Switching capacity max.: | 4 A |
| Cut-off pressure: | 6 bar |
| Bore: | Ø 33 mm |
| Weight: | 850 g |
| colour: | Chrom |
| material: | Messing |
Related links to "Brass single lever mixer CHARISMA with faucet - 10 mm copper pipe connection"
63052
€104.00
*
2 x available in Bochum. Immediately ready for shipment
2 immediately available
63014
€59.30
*
1 x available in Bochum. Immediately ready for shipment
1 immediately available
631178
€70.95
*
1 x available in Bochum. Immediately ready for shipment
1 immediately available
63091
€115.85
*
1 x available in Bochum. Immediately ready for shipment
1 immediately available
63462
€92.50
*
Items available at the central warehouse
Ready for Shipment
63086
€128.00
*
Items available at the central warehouse
Ready for Shipment
630602
€68.22
*
1 x available in Bochum. Immediately ready for shipment
1 immediately available
63018
€63.10
*
2 x available in Bochum. Immediately ready for shipment
2 immediately available
E3571
€23.30
*
3 x available in Bochum. Immediately ready for shipment
3 immediately available
E2937
€22.50
*
1 x available in Bochum. Immediately ready for shipment
1 immediately available