- Steel structure and aluminum tread for greater stability and lighter weight
- Anti-slip surface
- High performance motor with thermal protection switch
- Load capacity up to 200 Kg
- Manual release system for emergency
- Anti-shock coupling
- 12 V connection
€330.00 *
Prices incl. VAT plus shipping costs
10 x available at the central warehouse
10 available
- Order number: 92355
Compact but swing-out solution with 12 V weatherproof motor, extended in 1.5 seconds. Connection... more
Compact but swing-out solution with 12 V weatherproof motor, extended in 1.5 seconds. Connection cable included.
Further specifications:
- Current consumption: 2.5 A
- Connection: 12 V
- 1 step
- 1 connection cable
| Width: | 460 mm |
| Outer width: | 489 mm |
| Step width: | 435 mm |
| Voltage: | 12 V |
| Current consumption: | 2.5 A |
| Resilience: | 200 kg |
| Weight: | 5.5 kg |
| colour: | Metall |
Related links to "S-Series electric step 435 mm 12 V"
Available downloads:
Notwendiges Zubehör
Recommended Accessories
92373
€37.90
*
8 x available at the central warehouse
8 available
LCI Italy S.r..l
Via Etruria 1
50026 San Casciano (FI)
IT
[email protected]
https://www.lippertcomponents.eu/
M91209
From €589.00
*
not in stock, can be ordered
can be ordered
92372
€289.00
*
Items available at the central warehouse
Ready for Shipment
92354
€725.00
*
7 x available at the central warehouse
7 available
92402
€56.00
*
Items available at the central warehouse
Ready for Shipment
92373
€37.90
*
8 x available at the central warehouse
8 available