- Aerodynamic design
- 12 V fan with 6 speeds
- Toud control panel with LED display
- With blackout blind and mosquito protection cover
€314.00 *
Prices incl. VAT plus shipping costs
Items available at the central warehouse
Ready for Shipment
- Order number: 360765
Crank roof hood with powerful, quiet 12V fan, high air circulation with low power consumption.... more
Crank roof hood with powerful, quiet 12V fan, high air circulation with low power consumption. Ventilation and exhaust with 6 speeds each. Comfort mode: fan starts with lowest speed in exhaust function.
Boost function: fan switches back to original speed after 5 minutes. Light and airy hood, with blackout blind and mosquito net. Made of impact-resistant, weather-resistant plastic. Aerodynamic shape provides high contact pressure and tightness. Wide overhanging outer dome provides protection even in heavy rain. Control crank knob is on the side, creating a completely free opening.
Further specifications:
- Fan dimension: Ø 300 mm
- Fan current consumption: 0.17-3 A
- Fan max air delivery: 20 m³/min
| Fan: | Ja |
| Cut-out dimension width: | 400 mm |
| Cut-out height: | 400 mm |
| External width : | 47.2 cm |
| External length : | 45.9 cm |
| External height : | 7.8 cm |
| Opening angle: | 40 ° |
| Roof thickness: | 25-60-60 mm |
| Colour of inner frame: | Weiß |
| Weight: | 4.5 kg |
| color disc: | Durchscheinend |
Related links to "Rooflight Omni-Vent with 12 V fan 40x40 - translucent"
360763
€314.00
*
10 x available at the central warehouse
10 available
360752
€124.00
*
Items available at the central warehouse
Ready for Shipment
360631
€209.00
*
3 x available at the central warehouse
3 available
92193
€63.90
*
€58.00
*
Items limited available at the central warehouse
Limited available