- Elegant appearance
- Low weight
€106.00 *
Prices incl. VAT plus shipping costs
Items available at the central warehouse
Ready for Shipment
- Order number: 630550
The VECTOR series of water fittings is characterized by a clear design language, an elegant... more
The VECTOR series of water fittings is characterized by a clear design language, an elegant appearance and extremely low weight. An important requirement for the design of the VECTOR faucet series was to create not only a classically modern product, but also a large faucet at the lowest possible cost, while at the same time improving operability and, in particular, reducing weight. At the same time, the faucet was to have the graceful quality of household all-metal faucets and at the same time be clearly distinguishable from the smaller caravan and motor home faucets that have been available up to now. The design is based on a clear elementary design, with special attention paid to the details. The actual spout is characterized by a continuous and slightly curved surface, uninterrupted by edges or separations. The entire faucet is designed so that both a long and a short spout can be used, thus creating a long kitchen variant and a short bathroom variant.
Further specifications:
- Panel thickness 30 mm
- 1 single lever mixer
| Height: | 199 mm |
| Length: | 179 mm |
| Discharge height: | 151 mm |
| Outlet length: | 159 mm |
| connection: | UNIQUICK |
| Hose length : | 60 cm |
| Switching capacity max.: | 5 A |
| Cut-off pressure: | 6 bar |
| Bore: | Ø 33 mm |
| Weight: | 370 g |
| colour: | Chrome |
| material: | plastic |
Related links to "Single lever mixer VECTOR S with ceramic cartridge and switch - UNIQUICK connection"
630551
€104.00
*
2 x available in Bochum. Immediately ready for shipment
2 immediately available
1569010
€519.00
*
Item is custom made, delivery time about
approx.
631341
€129.95
*
1 x available in Bochum. Immediately ready for shipment
1 immediately available
63055
€103.00
*
1 x available in Bochum. Immediately ready for shipment
1 immediately available
51012
Content
2.978 m²
(€21.81
* / 1 m²)
€64.95
*
5 x available in Bochum. Immediately ready for shipment
5 immediately available
51010
Content
2.977 m²
(€13.42
* / 1 m²)
€39.95
*
8 x available in Bochum. Immediately ready for shipment
8 immediately available
510071
Content
3.05 m²
(€24.57
* / 1 m²)
€74.95
*
7 x available in Bochum. Immediately ready for shipment
7 immediately available
E3571
€23.30
*
2 x available in Bochum. Immediately ready for shipment
2 immediately available
93796
€159.00
*
Items available at the central warehouse
Ready for Shipment
923643
€183.00
*
Items available at the central warehouse
Ready for Shipment
912096
€389.00
*
Items available at the central warehouse
Ready for Shipment