- Dry running safe up to 0.5 hours
- Suitable for endurance running
- Running time 450 - 500 hours
- For pumping clean water up to max. 60°C, including drinking water
- For hoses with 10 mm inner diameter
- Expandable with check valve, air vent and filte
Prices incl. VAT plus shipping costs
- Order number: 62070L
| Height: | 104 mm |
| Diameter: | Ø 38 mm |
| Weight: | 0.15 kg |
| Voltage: | 12 V |
| Current consumption: | 2.2 A |
| Flow rate in litres: | 10 l/min |
| Head: | 5.5 m |
| Cut-off pressure: | 0.55 bar |
| Pressure: | 8 psi |
| connection: | 10 mm Schlauch |
Comet-Pumpen Systemtechnik GmbH&Co.KG
Industriestr. 5
37308 Pfaffschwende
DE
[email protected]
https://www.comet-pumpen.de/
650051
801312
650669
63029
M60010
M650002
E6700
653051
65305
650669
630283
63007
63003L
62070